Oto 17 źródeł magnezu zalecanych przez lekarzy – Nie warto bagatelizować niedoboru magnezu w organizmie.

Zgodnie z badaniami, optymalna dzienna dawka magnezu to 400mg w przypadku mężczyzn i 310mg u kobiet, natomiast dzieci i młodzież powinny przyjmować go więcej, jako że magnez stanowi kluczową rolę w poprawnym rozwoju organizmu.

Przeprowadzone w USA badania pokazują również, że niedobór magnezu jest bardzo częstym problemem. Przeciętna zawartość magnezu we krwi badanych osób była zdecydowanie niższa, niż zalecają lekarze i dietetycy.

Zdaniem naukowców, dzieje się tak również dlatego, że produkcja żywności uległa drastycznym przemianom. Jako przykład podają białe pieczywo, które w wyniku przemysłowej produkcji utraciło aż trzy czwarte zawartości magnezu, w stosunku do stężenia, jakim charakteryzowało się wcześniej.

Receptą na niedobór magnezu może być również suplementacja produktami dostępnymi w aptekach, np. cytrynianem magnezu, zalecanym dla osób mających problemy ze zgagą czy chlorkiem magnezu, którego smak jest dość gorzki, ale z uwagi na swoją przyswajalność jest on najczęściej polecany. Magnez – siarczan magnezu – można dodać również do kąpieli.

Należy pamiętać, że magnez współoddziałuje z np. z wapnem, poprawiając jego przyswajanie, czy witaminą D, która z kolei hamuje jego przyswajalność. Dlatego nie powinno się prowadzić równoczesnej suplementacji magnezem i tą witaminą.

Czytaj dalej