To powszechnie dostępne zioło ma wiele właściwości zdrowotnych. Niezwykle skuteczne w walce z wieloma chorobami
Może do tej pory nie miałeś pojęcia, co potrafi zdziałać to powszechnie dostępne zioło. Wiele badań wskazuje, że jego olejek eteryczny ma działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Jest niezwykle skuteczny w walce z różnymi chorobami, łagodzi ból i ma korzystny wpływ na różnego rodzaju infekcje (ból gardła, artretyzm, bóle stawów). Tym cudownym ziołem jest tymianek.
Jego właściwości są wykorzystywane w różnych produktach. Być może zauważyłeś go na przykład w płynach do płukania ust lub chusteczkach dezynfekujących zawierających tymol. Jednak jego zastosowanie jest znacznie szersze.
W medycynie ludowej działanie tymianku i innych olejków eterycznych było stosowane od niepamiętnych czasów np. w leczeniu stanów zapalnych i bólu.
Tymianek można stosować w różnych formach. Jednak w przypadku olejku tymiankowego należy zachować ostrożność podczas jego stosowania, ponieważ jest bardzo skoncentrowany. Stosuje się go zawsze tylko w kroplach i rozcieńczony.
Tymianek może szybko pomóc w kaszlu i bólu gardła.
Jest jednym z najsilniejszych naturalnych antybiotyków i ma działanie antyseptyczne i dezynfekujące. Pomaga przy przeziębieniach, stanach zapalnych dróg oddechowych i problemach trawiennych.
Pomaga przy astmie, zapaleniu oskrzeli, suchości oraz podrażnieniu gardła, a także w trakcie krztuśca. Znacząco ułatwia również odkrztuszanie śluzu. Do produkcji domowego syropu możesz użyć suszonego tymianku. Oczywiście możesz również użyć świeżego.
Do przygotowania syropu potrzebujesz:
- 200 g cukru,
- 250 ml wody,
- 1 torebka suszonego tymianku
- Opcjonalnie: 3 łyżki kwiatu malwy
Przygotowanie:
Gotuj cukier, wodę i zioła na małym ogniu przez około 20 minut. Wyjmij torebki tymianku i kwiatu malwy i pozostaw napój do całkowitego ostygnięcia.
Syrop odcedź, przelej do butelki i stosuj 1 łyżkę 3-4 razy dziennie. Syrop ma bardzo przyjemny smak, zasmakuje również dzieciom. Pamiętaj, że działanie każdego leku itp. będzie widoczne dopiero po 2-3 dniach.
Stres i niepokoju
Tymianek doskonale sprawdza się nie tylko przy chorobach fizycznych i infekcjach, ale także działa dobrze na psychikę i układ nerwowy. Jego stosowanie korzystnie wpływa na trudności takie jak stres, depresja, stany lękowe, chroniczne zmęczenie czy bezsenność. W tym celu najlepiej zrobić herbatę z suszonego tymianku.
1 łyżeczkę zioła zalej szklanką wrzącej wody, pozostaw na 5 do 10 minut, następnie odcedź i wypij herbatę. Pij najlepiej wieczorem co najmniej 1 do 2 godzin przed snem. Aby zmniejszyć stres w ciągu dnia, spożywaj ją rano.
Herbata tymiankowa – na przeziębienia, kaszel i problemy trawienne
Herbatę przygotuj z jednej łyżeczki suszonego tymianku i 250 ml wody. Doprowadź tę mieszaninę do wrzenia, a następnie wyłącz. Odstaw na około 10-12 minut. Następnie przecedź i wypij, gdy jest jeszcze ciepła.
Pij maksymalnie 3 razy dziennie. Uwaga – tymianek nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży i osób mających problemy z sercem.
Badanie wykazało, że olejek tymiankowy działa lepiej niż Ibuprofen.
Zespół naukowców z Babol University w Iranie potwierdził, że tymianek między innymi łagodzi ból podczas obfitych miesiączek, nawet lepiej niż Ibuprofen.
W badaniu wzięło udział 84 studentek, które cierpiały na ciężkie w przebiegu miesiączki. Stan ten objawia się bolesnymi skurczami, którym także towarzyszyły zawroty głowy, ból głowy, nudności i ból pleców.
Inne właściwości zdrowotne olejku tymiankowego
Jest silnym środkiem antyseptycznym, który chroni przed infekcjami owrzodzeń i ran na skórze. Jego działanie antyseptyczne przypisuje się obecności kariofilenu i kamfenu.
Tonik z wspomnianego zioła, wzmacnia serce, układ pokarmowy, układ nerwowy, układ krążenia, mięśnie i skórę. Zwiększa ciśnienie krwi, polecany dla osób cierpiących na niskie ciśnienie krwi.
Osoby te są bardziej narażone na zawroty głowy, a także na ryzyko utraty przytomności. Tymianek utrzymuje równowagę ciśnienia krwi, naturalnie je podnosząc.
Działa przeciwreumatycznie, gdyż uwalnia zatkane naczynia krwionośne i nagromadzony kwas moczowy we krwi. Oba te czynniki powodują reumatyzm, dnę moczanową i zapalenie stawów.
Tymianek działa moczopędnie i ułatwia wypłukiwanie toksycznych substancji z organizmu. Ma również właściwości pobudzające, poprawia krążenie krwi.
Inne zastosowania
- Jako środek moczopędny przydaje się w leczeniu infekcji pęcherza moczowego i układu wydalniczego.
- Zabija pasożyty.
- Używany jest jako środek odstraszający owady.
- Jest stosowany w leczeniu drożdżaków.
- Znajduje się w naturalnych środkach do dezynfekcji rąk.
- Rozcieńczony olej lub pokruszony tymianek stosuje się jako pierwszą pomoc przy ukąszeniach owadów.
- Olejek tymiankowy dodany do gorącego kompresu, łagodź bóle pośladków, rwę kulszową, bóle mięśni, bóle reumatyczne, ból podczas skręcenia kostki i bóle po kontuzjach sportowych.
- Nierozcieńczony olejek tymiankowy pozytywnie wpłynie na obolałe stopy, ukąszenia owadów i różnego typu wysypki.
- Dodany do prania (1% roztworu) daje efekt antybakteryjny.
- Doskonały jako tonik do włosów, do mycia twarzy lub do leczenia brodawek i trądziku.
- Tymol, aktywny składnik olejku tymiankowego, przyspiesza gojenie się ran poprzez zwiększenie przepływu krwi do skóry.
- Tymol chroni także zdrowe tłuszcze w błonach komórkowych.
Olejek tymiankowy dobrze łączy się z olejkiem z cytryny, lawendy, sosny, bergamotki i grejpfruta. Pamiętaj jednak, że olejki eteryczne są zbyt skoncentrowane i dlatego zawsze należy je nakładać kroplami lub rozcieńczać ze zwykłymi olejami roślinnymi (rzepakowy, kokosowy itp.)