W naturze mogą one żyć bez ziemi, pobierając potrzebne substancje odżywcze z powietrza i kory drzew. Do tego celu używają one korzeni powietrznych, dlatego ich wypuszczanie jest całkowicie normalne dla tego gatunku.
Pełnią one dwie funkcje – po pierwsze za ich pomocą orchidee pobierają substancje odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oraz wzrostu. Po drugie pełnią one rolę stabilizującą, pomagają utrzymać się roślinie w glebie lub na drzewie.
Dlatego też zaleca się utrzymywanie storczyków w przezroczystych doniczkach, które umożliwiają dotarcie światła do ich korzeni. Jeśli korzenie storczyka przyjmują ciemną, brązową lub szarą barwę, oznacza to, że roślina choruje.
W celu sprawdzenia ich kondycji można umieścić roślinę pod bieżącą wodą – żywe korzenie powietrzne staną się jaśniejsze, bardziej jędrne i gładkie. Jeśli korzenie po kąpieli wodnej nie zmienią koloru należy je przyciąć, gdyż oznacza to, że są martwe.
Martwe korzenie powietrzne będą tylko obciążać roślinę i mogą doprowadzić do jej śmierci, ponieważ będą uniemożliwiać rozwój nowego systemu korzeniowego. Korzeni nie obcinamy natomiast w trakcie kwitnienia rośliny.