Sekrety zdrowych storczyków – Nie poznasz swoich kwiatów odkąd zastosujesz się do tych sztuczek

Orchidee w naturalnym środowisku rośną w strefie tropikalnej, dlatego tez jako roślina pokojowa wymagają szczególnej fachowej opieki.

W naturze mogą one żyć bez ziemi, pobierając potrzebne substancje odżywcze z powietrza i kory drzew. Do tego celu używają one korzeni powietrznych, dlatego ich wypuszczanie jest całkowicie normalne dla tego gatunku.

Pełnią one dwie funkcje – po pierwsze za ich pomocą orchidee pobierają substancje odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oraz wzrostu. Po drugie pełnią one rolę stabilizującą, pomagają utrzymać się roślinie w glebie lub na drzewie.

Korzenie storczyków mają zielonkawą barwę, nawet te znajdujące się w glebie. Kolor ten nadaje im chlorofil, który jest aktywowany przez światło słoneczne.

Dlatego też zaleca się utrzymywanie storczyków w przezroczystych doniczkach, które umożliwiają dotarcie światła do ich korzeni. Jeśli korzenie storczyka przyjmują ciemną, brązową lub szarą barwę, oznacza to, że roślina choruje.

Takie korzenie należy przyciąć, aby choroba nie rozprzestrzeniała się. Korzenie powietrzne znajdujące się nad powierzchnią zwykle nie ciemnieją.

W celu sprawdzenia ich kondycji można umieścić roślinę pod bieżącą wodą – żywe korzenie powietrzne staną się jaśniejsze, bardziej jędrne i gładkie. Jeśli korzenie po kąpieli wodnej nie zmienią koloru należy je przyciąć, gdyż oznacza to, że są martwe.

Martwe korzenie powietrzne będą tylko obciążać roślinę i mogą doprowadzić do jej śmierci, ponieważ będą uniemożliwiać rozwój nowego systemu korzeniowego. Korzeni nie obcinamy natomiast w trakcie kwitnienia rośliny.

Przyczyny uszkodzenia korzenia