Wspomóż leczenie tarczycy nie tylko tabletkami. Nowe pomysły na leczenie

Niedoczynność i nadczynność tarczycy dotyka wielu Polaków. Z chorobami gruczołu tarczowego zmagają się nie tylko starsi pacjenci, lecz także dzieci. Dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi sposobami leczenia tych schorzeń, w tym również tymi związanymi z naszą dietą.

Gruczoł tarczowy wspomaga w organizmie człowieka pracę wielu narządów. Odpowiada też za prawidłowe działanie niektórych układów, takich jak układ nerwowy, układ rozrodczy czy układ sercowo-naczyniowy. W tarczycy produkowane są dwa hormony: trójjodotyronina (T3) oraz tyroksyna (T4). Gruczoł ten wytwarza również kalcytononę, która odpowiada za metabolizm minerałów i właściwe stężenie wapnia.

Nieprawidłowa gospodarka hormonalna – nadmiar lub niedobór hormonów – może powodować wiele problemów. Niektóre z nich nie zawsze łatwo zdiagnozować, dlatego warto z góry zatroszczyć się o prawidłową pracę tarczycy. Jeśli jednak na działania prewencyjne jest już za późno, można próbować wspomóc leczenie farmakologiczne odpowiednią dietą.

Leczenie schorzeń tarczycy – niezwykłe właściwości żółtka

Choroby tarczycy leczy się trudno. Zwykle jest to też długotrwały proces. Dlatego warto zainteresować się tym, co może wzmocnić podjętą terapię. Na gruczoł tarczowy pozytywny wpływ wywiera spożywanie białka. Szczególnie korzystne działanie przejawia żółtko jaja kurzego.

Zawarte w nim substancje odżywcze: tyrozyna, jod i selen mają ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy tarczycy. Tyrozyna jest jednym z najważniejszych aminokwasów w organizmie człowieka. Jej niedobór powoduje negatywną pracę tarczycy i wpływa na rozwój stanów depresyjnych. Odpowiednia ilość zaś zwiększa dobre samopoczucie oraz łagodzi stres i zmniejsza niepokój.

Aminokwas ten jest absorbowany z pokarmów o wysokiej zawartości białka. Niezwykle istotnym pierwiastkiem, szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży, jest jod. Przede wszystkim oddziałuje on korzystnie na pracę mózgu. Poza tym odpowiednia jego ilość ma ogromne znaczenie dla gruczołu tarczycy, wspiera bowiem wytwarzanie przez nią hormonów.

Zawarty w żółtku jaja kurzego selen również wywiera bardzo istotny wpływ na pracę tarczycy, ponieważ reguluje pracę jej hormonów. Enzymy selenu uczestniczą w przemianie tyroksyny w aktywną trójjodotyroninę. Dlatego warto pamiętać o selenie, komponując swoją dietę.