Są wpisane nawet na Listę produktów tradycyjnych dwóch województw, właśnie śląskiego oraz opolskiego. Mimo tego wiele narodowości, np. Niemcy, przypisują sobie pochodzenie klusek śląskich.
Chyba każdy chociaż raz w życiu widział i próbował klusek śląskich. Ich wygląd jest zawsze taki sam, niezmiennie są to lekko spłaszczone kulki z delikatną dziurką w środku. Wgłębienie w kluskach jest robione po to, by móc wlać tam sos z którym są podawane.
Obrane i umyte ziemniaki ugotuj tradycyjnie, a następnie zmiel w maszynce do ziemniaków, przepuść przez praskę bądź bardzo dokładnie utłucz (tłuczkiem do ziemniaków lub ewentualnie, w przypadku nieposiadania żadnego z wyżej wymienionych przedmiotów, widelcem)
Powstałą masę podziel na 4 równe części i jedną z nich na razie odłóż na bok. Do pozostałych 3 części dodaj mąkę ziemniaczaną i wyrób ciasto. Gdy masa znów będzie miała jednolitą konsystencję dodaj wcześniej odłożoną część ziemniaków, jajko oraz szczyptę soli. Znów wyrób ciasto na jednolitą, gładką masę.
Idealne kluski śląskie nie mogą być zbyt duże. Formuj kulki mniej więcej wielkości orzecha włoskiego i delikatnie, najlepiej używając jednego palca, stwórz w samym ich środku dziurki. Po ulepieniu wszystkich klusek wrzuć je do gotującej się oraz osolonej wody. Na początku kluski opadną na dno.
Od momentu ich wypłynięcia na powierzchnię odlicz dwie minuty i wyjmij gotowe kluski z garnka. Najlepiej robić to delikatnie i pojedynczo cedzakiem lub łyżką. Gotowe kluski śląskie można podawać z różnymi sosami. Wyśmienicie smakują też same bądź tylko z zasmażką.