Do najważniejszych można zaliczyć niezdrowy tryb życia, stres i nieodpowiednie odżywianie. Nie bez znaczenia jest także brak aktywności fizycznej. Zawał zawsze jest zagrożeniem dla życia. Poprzedzić go może jednak szereg charakterystycznych objawów. Pojawiają się nawet na wiele tygodni przed zawałem i mogą być ostrzeżeniem, a jednocześnie zachętą do pójścia do lekarza. Jakie to objawy?
Zwężające się tętnice, prowadzą do zmniejszenia przepływu krwi przez serce, co w konsekwencji prowadzi do zawału serca. Wcześniej jednak praca serca staje się o wiele trudniejsza, dlatego pojawia się częste uczucie zmęczenia.
Jeśli jesteśmy zmęczeni nawet po wielogodzinnym odpoczynku, jeśli męczy nas wysiłek fizyczny, który jeszcze parę miesięcy temu nie był problemem, może to oznaczać, że z czasem może dojść do zawału serca. Warto więc się przebadać i sprawdzić jego stan.
Serce, które nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi, nie może też jej przetransportować dalej, między innymi do płuc, co może z kolei powoduje problemy z oddychaniem, duszności. Pojawiające się duszności, mogą być oznaką zbliżającego się zawału serca. Jeśli dochodzi do tego ból w klatce piersiowej i inne niepokojące objawy, szybka wizyta u lekarza jest koniecznością.