Choć rodzice żyją, tak naprawdę ich nie mam. Nigdy nie wybaczę im tego, co zrobili. Wolałam się odciąć, bo to za bardzo bolało

Nie każdy rodzic jest taki, jakiego dziecko by sobie życzyło. Mimo że wychowywali mnie, nie pamiętam, aby naprawdę byli przy mnie. Gdy potrzebowałam ich wsparcia, zawsze pojawiała się wymówka, a ich obecność była bardziej formalnością niż prawdziwą troską…

Teraz, z perspektywy czasu, widzę, jak wiele razy ich nieobecność odbiła się na moim życiu. Zastanawiam się, czy w ogóle zdawali sobie sprawę z bólu, jaki mi sprawili, gdy lekceważyli najważniejsze momenty w moim życiu… Przestałam ich prosić o cokolwiek i w końcu powiedziałam „dość”…

Od dziecka wiedziałam, że moi rodzice są specyficzni. Nie byli źli, po prostu wydawali się bardziej skupieni na sobie niż na mnie. Gdy byłam mała, rozumiałam to na swój sposób — tata miał dużo pracy, mama też była zajęta. Szybko przestałam ich prosić o uwagę, bo wiedziałam, że i tak znajdą wymówkę. W szkole było podobnie. Gdy miałam występ na akademii, mama nigdy nie przychodziła. Tłumaczyła, że nie lubi tłumów, a tata zrzucał odpowiedzialność na mamę.

Pierwsze rozczarowanie

Gdy miałam 12 lat, wyczekiwałam swoich urodzin. Marzyłam o wspólnym dniu — chciałam, żeby spędzili ten czas ze mną, zabierając mnie do zoo czy choćby na lody. Wydawało mi się, że to nic wielkiego, ale nawet tego dnia nie znaleźli dla mnie czasu. Mama powiedziała, że „urodziny ma się co roku”, a tata, widząc moją minę, po prostu wzruszył ramionami. Myślałam, że to tylko jeden taki przypadek, ale niestety było ich więcej.

Kolejne porażki

Na studiach postanowiłam całkowicie odciąć się emocjonalnie od rodziców. Zrozumiałam, że jestem sama. Kiedy inni opowiadali, jak rodzice przyjeżdżają do nich na święta, pomagają w nauce czy po prostu rozmawiają przez telefon, ja milczałam. Nie miałam podobnych doświadczeń, więc udawałam, że to mi nie przeszkadza. Ale w głębi serca czułam ogromną pustkę. Czasami łapałam się na myśli, że przecież mam żyjących rodziców, a jednak w życiu ich nie było.

Wyjątkowy dzień, którego nigdy nie zapomnę

Kiedy poznałam swojego męża i zaprosiłam rodziców na nasz ślub, miałam nadzieję, że ten jeden raz się postarają. Myślałam, że dla nich też to ważne wydarzenie. Wydawało mi się, że chociaż teraz przyjadą i pokażą, że choć trochę im zależy. Niestety, nawet wtedy nie mogli znaleźć dla mnie czasu. Mama powiedziała, że „ślub to tylko formalność” i że „szkoda pieniędzy na podróż”, a tata dodał coś o tym, że „zresztą już swoje dzieci wychowali”. Na ślubie było mi naprawdę ciężko. Patrzyłam, jak rodziny mojego męża cieszą się razem z nami, a ja w środku czułam, że czegoś mi brakuje.

Coś się zmieniło, ale było za późno

Parę lat później rodzice nagle zaczęli się do mnie odzywać. Mama wspomniała, że chciałaby częściej widywać wnuki, a tata narzekał, że czuje się samotny. Gdy przyjechali do nas na święta, udawałam, że wszystko jest w porządku, ale w środku czułam złość i ból. Przypomniałam sobie każdy moment, gdy mnie zawiedli. Każde słowo, każdą ich obietnicę, która nigdy nie została spełniona. Na koniec wizyty zapytali, czy nie mogliby zostać dłużej. Odpowiedziałam, że chyba jest już za późno.

Cała prawda wychodzi na jaw

Z biegiem lat zrozumiałam, że ich zachowanie było efektem ich własnych problemów. Zawsze byli zajęci walką ze sobą, nigdy nie zbudowali prawdziwej rodziny. Teraz, gdy byli starsi i samotni, próbowali naprawić relacje, których nie było. W głębi duszy wiedziałam, że chcieli teraz, na starość, mieć wsparcie od kogoś, kogo całe życie ignorowali.

Ale czy da się wybaczyć tyle lat obojętności? Chciałam odpowiedzieć im „tak”, ale nie mogłam. Wiedziałam, że choć są moimi rodzicami, nigdy nie byli prawdziwą rodziną. Podjęłam decyzję, że lepiej będzie, jeśli zachowam od nich dystans — dla mojego spokoju.

A Wy, jak byście postąpili w takiej sytuacji? Czy wybaczylibyście takim rodzicom? Podzielcie się swoimi myślami w komentarzach na Facebooku.