Poniżej wymieniono 9 objawów, które mogą świadczyć o raku piersi.
Najnowsze statystyki informują nas, że 1 na 8 kobiet jest szczególnie narażona na zachorowanie na raka piersi. Ocenia się, że najbardziej narażone na raka piersi są kobiety w przedziale wiekowym od 50 do 69 lat.
Jeśli szybko wykryjemy niepokojące objawy i pójdziemy do lekarza, to możemy nawet uratować swoje życie. To właśnie od wczesnej reakcji bardzo dużo zależy. Dlatego to niezbędne, by posiąść pewną miarę wiedzy i orientować się jakie objawy zaliczają się do grupy tych niepokojących.
Grudki i guzki
Można wykryć je przy samodzielnym badaniu piersi. Wystarczy stanąć przed lustrem i dokładnie obejrzeć kształt piersi, czy nie zauważamy na nich jakiś zmian. Objaw, który może zaniepokoić to też przebarwienia na skórze, jej nadmierne napięcia i marszczenia. Jeśli zauważysz cokolwiek, na co zwrócisz szczególną uwagę, powinnaś udać się do lekarza.
Obrzmienie pod ramieniem
W trakcie takiego samodzielnego badania przed lustrem trzeba też zwrócić uwagę na okolicę pach i węzłów chłonnych. Jeśli wyczuwamy w tych miejscach obrzęk albo jakąś nieprawidłowość, koniecznie powinnyśmy udać się do specjalisty.
Wgłębienie w skórze
Widoczne i namacalne wgłębienie w skórze także może być jednym z objawów rozwijającego się raka piersi. Zazwyczaj takiemu wgłębieniu towarzyszy podrażnienie. Jeśli zauważymy to u siebie, musimy koniecznie udać się do specjalisty.
Zauważalna zmiana kondycji skóry w okolicy sutków
Częsty objaw raka piersi i raka skóry to zmiana w kolorze skóry. W trakcie samodzielnego badania trzeba zwrócić uwagę na każdą ze zmian w strukturze i kolorze skóry wokół sutków. Jakiekolwiek zmiany mogą być objawem groźnych, nowotworowych komórek i nie wolno tego lekceważyć.
Powiększone gruczoły
Gruczoł piersiowy, który stał się powiększony lub obrzęki w jego okolicy i pod pachami mogą być objawem raka. Po zwróceniu uwagi na takie zmiany, zaleca się skonstatować ze specjalistą.
Obrzmienie jednej z piersi
Zazwyczaj naturalnie jedna pierś jest lekko większa od drugiej, ale nadal ich wielkość jest podobna. Dlatego niepokojące nabrzmienie i tak można z łatwością zauważyć. Jeśli zwrócimy uwagę na coś nienaturalnego w wyglądzie piersi, musimy niezwłocznie udać się do odpowiedniego lekarza.
Wyciek z brodawki z sutka
Przy zmianach nowotworowych wycieka z niej ropny lub krwisty płyn. Nie jest to normalne, gdy nie jesteśmy w ciąży lub nie karmimy dziecka. Taki niepokojący sygnał musi zostać skonsultowany ze specjalistą.
Nieodpowiednia budowa brodawki sutkowej
Gdy brodawka zmieni kształt lub gdy nastąpi nienaturalne zassanie się jej do środka, należy jak najprędzej skonsultować się z lekarzem, aby wykonać potrzebne badania i w najlepszym wypadku, wykluczyć raka piersi.
Zaczerwienienia albo pomarańczowa skórka na piersiach
Podrażnienie piersi lub zagłębienia, które w pierwszej chwili wyglądają jak cellulit, mogą okazać się objawami nowotworu piersi. Jeśli zauważysz u siebie takie zmiany, koniecznie umów się na wizytę do lekarza.