Będziesz zachwycona, kiedy dowiesz się, dlaczego – Dlaczego nie warto wylewać wody po ugotowaniu jajek.

Niezwykłe i nieznane właściwości wody pozostałej po gotowaniu jajek zostały dokładnie zbadane przez naukowców z Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu w Birmingham. Sprawdź, dlaczego warto je wykorzystać.

Odpowiedzialne za to są reakcje chemiczne zachodzące podczas gotowania jaj. Skorupki jajek zawierają mnóstwo pierwiastków chemicznych, takich jak cynk, fosfor, fluor, krzem czy miedź, a także nawet 90% węglanu wapnia. Substancje te przechodzą do wody podczas gotowania, nasycając ją między innymi jonami wapnia.

Z właściwości tej powinni być zadowoleni ogrodnicy. Wyniki badań laboratoryjnych wykazały bowiem, że użycie takiej wody do podlewania roślin może przyspieszyć ich wzrost nawet 10 razy. Ponadto, nawadniane tak nasiona będą miały silne pędy, odporne na choroby i działalność szkodników.

Co więcej, nasycona jonami wapnia woda pomoże zachować kwasowe pH ziemi, w której rośnie roślina. To właśnie kwaśna gleba (od 5,5 do 6,5 pH) pozwala wchłaniać najwięcej drogocennych składników odżywczych.

Co zatem zrobić po ugotowaniu jajek?

Przelej przegotowaną wodę do oddzielnego naczynia i poczekaj aż wystygnie. Jajka zalej zimną wodą. Dzięki temu obieranie ich ze skorupki będzie dużo łatwiejsze. Ostudzony wywar sprawdzi się zarówno do podlewania, jak i spryskiwania roślin. Zalecane jest to szczególnie dla tych roślin, u których widać oznaki niedoboru wapnia.

Świadczą o tym przede wszystkim liście o suchych końcach bądź z brązowymi odbarwieniami. Zaniepokoić powinny także pędy rosnące bardzo wolno i wypuszczające małe liście.