Oto 10 rad od Królowej Porządku. Szybkie sprzątanie kuchni metodą Konmari.

Jeśli chcesz, by w Twoim życiu zapanował błąd i porządek, a chaos, bałagan i brak miejsca na cokolwiek pozostały tylko mglistym wspomnieniem, koniecznie poznaj Marie Kondo.

Japonka jest jedną ze 100 najbardziej wpływowych ludzi świata, a jej książki na temat organizacji życia domowego zostały przetłumaczone na wiele języków i zostały wydane na świecie w liczbie ponad ośmiu milionów egzemplarzy.

W styczniu 2019 roku platforma „Netflix” wypuściła reality show „Condo Cleaning”, które pobiło wszelkie rekordy popularności.

Najważniejszą zasadą filozofii sprzątania Marie Kondo jest otaczanie się wyłącznie rzeczami, które przynoszą nam radość, reszty należy się pozbyć.

Marie Kondo uważa, że zaśmiecona przestrzeń dosłownie zaśmieca życie, przez co nasza uwaga jest odwrócona od rzeczy najbardziej istotnych w życiu. Przecież zaśmiecona przestrzeń odwraca uwagę od tego, co jest naprawdę ważne w życiu.

By uzyskać harmonię w życiu i porządek w domu należy wdrożyć metodę Konmari.  Pierwsze, co należy zrobić to stworzyć plan sprzątania, czyli podzielić naszą przestrzeń na strefy i każdą po kolei sukcesywnie oczyścić z niepotrzebnych przedmiotów.

Marie Kondo zaleca, by każdej strefie poświęcić dwadzieścia minut dziennie. Zrób listę, odznaczaj na niej, co zostało zrobione, dzięki czemu unaocznisz swoją pracę i odczujesz satysfakcję z wykonanej pracy.

Każdemu działaniu powinna przyświecać główna zasada, zostawiamy i otaczamy się tylko tym, co przynosi nam radość. Niepotrzebne rzeczy można sprzedać przez internet, przekazać rodzinie lub sąsiadom.

Praktyczność

Powinniśmy sprawdzić, czy nasze rzeczy są praktyczne. Nie potrzeba nam kilku rzeczy o tej samej funkcji, pozbądźmy się też ładnych rzeczy, do kupienia których skusiła nas reklama, a okazały się niepraktyczne. Dzięki temu zyskamy sporo przestrzeni w szafkach. Trzeba zrobić ostrą selekcję, zastanowić się, co nam się naprawdę przydaje, co używamy często i jest nam niezbędne.

Oprócz szafek kuchennych na naszą uwagę i porządek zasługuje również lodówka. Sprawdź dokładnie zawartość każdej półki, wyrzuć rzeczy niezdrowe, przeterminowane, stare sosy, spleśniałą wędlinę. Półki w lodówce powinny lśnić czystością, poszczególne produkty należy umieścić w czystych pojemnikach.

Porządek w sypkich produktach

Dobre stosunki sąsiedzkie są w porządku tylko wtedy, gdy sąsiadami nie są mole, ćmy i robaki. Przejrzyj mąki, przyprawy, makarony i wyrzuć opakowania z nieproszonymi gośćmi. W przyszłości przechowuj tego typu produkty w szczelnie zamkniętych szklanych słoikach.

Twórcze podejście do pamiątek

Niekompletne prezenty, np. filiżanki do herbaty, wyszczerbione kubeczki mogą posłużyć nam do innych celów, np. jako doniczka do kwiatka lub słoiczek do przechowywania skarbów znad morza.

Nic się nie marnuje

Wg Kondo należy wykorzystać każdą dostępną przestrzeń w kuchni, czyli wypełnienia szafek kuchennych na całej ich wysokości, wykorzystywania zawieszanych na rzepy lub uchwyty organizerom rzeczy.

Dzięki tak uporządkowanej przestrzeni kuchennej utrzymanie porządku będzie bardzo łatwe!